Wyspy: Contoy & Mujeres

Riwiera Maja i wyspy na Morzu Karaibskim to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Dzisiaj opowiem Wam bliżej o wyspach: Isla Contoy i Isla Mujeres. Oddalone od siebie o 20 km gwarantują nie tylko piękne widoki, ale też możliwość poznania prawdziwej dzikiej przyrody. Wody pełne są ryb i innych morskich stworzeń, a laguny i wyspy pełne ptactwa. Można popływać z rekinami wielorybimi i obserwować wyskakujące z fal delfiny.

U północnych wybrzeży półwyspu Jukatan, oblewanych jeszcze wodami Zatoki Meksykańskiej leży Holbox, a na północnym wschodzie wyspa Contoy. Dwie największe wyspy meksykańskiego Morza Karaibskiego to Isla Mujeres i Cozumel (więcej o wyspie Cozumel pisałam tutaj), ulokowały się naprzeciwko Cancun i Playa del Carmen (co robić w Playa del Carmen?), słynnych ośrodków turystycznych.

Dzisiaj opowiem Wam bliżej o wyspach: Isla Contoy i Isla Mujeres.

Isla Contoy

To mała i niemal dziewicza wyspa na Morzu Karaibskim, nie zamieszkana przez ludzi, będąca jednocześnie rezerwatem przyrody. Jej nazwa oznacza “Wyspę Pelikanów”. Przykładając szczególną wagę do ochrony dziedzictwa naturalnego tego wspaniałego regionu rząd meksykański ustanowił prawo, według którego tylko 200 osób dziennie może odwiedzić tę wyspę. Wycieczki prowadzą wyłącznie licencjonowane firmy, a turyści muszą mieć specjalne zezwolenie, które można otrzymać w biurach informacji turystycznej.

Wody wokół Isla Contoy są pełne morskiego życia, a część lądowa zamieszkana jest przez ponad 70 gatunków dzikiego ptactwa (m.in. flamingi, pelikany, kormorany). Wyspa ma 8,7 km długości, a szerokości od 200 do 700 m. Statki na Contoy odpływają o 9:00 z przystani w Cancun. Rejs trwa około 45 minut. Po dopłynięciu mamy do dyspozycji tylko fragment plaży, małe muzeum i jeden punkt obserwacyjny. Reszta terenu należy do świata zwierząt.

Na plaży serwowany jest także obiad w formie bufetu. Następnie chętni mogą wraz z przewodnikiem snurkować na jednym z najpiękniejszych kawałków karaibskiej rafy koralowej.

Dla mnie Isla Contoy znajduje się w TOP3 odwiedzonych przeze mnie miejsc na Jukatanie. Popłynęłam bez oczekiwań a na miejscu nie mogłam przestać się zachwycać. W związku z dziennymi limitami, poza niewielką ilością osób byłam praktycznie sama, co potęgowało mój zachwyt i doznania. Zostawiam Was ze zdjęciami:

Isla Mujeres

W drugiej części dnia dopływamy na Isla Mujeres, czyli Wyspę Kobiet. Ma zaledwie 8 km długości i 2 km szerokości, ale w przeciwieństwie do Isla Contoy jest zamieszkała przez około 16 tys. osób. Zachwyca dzikim klimatem i praktycznie przezroczystą wodą okolicznych lagun, a oprócz tego oferuje liczne atrakcje takie jak bary i restauracje o bardzo tradycyjnym karaibskim klimacie. Wokół wyspy zlokalizowane są piękne rafy koralowe przyciągające co roku rzesze miłośników nurkowania i snorkelingu. Od czerwca do września można w pobliżu obserwować rekiny wielorybie. 

Na Isla Mujeres jest około jednej godziny czasu wolnego na zakupy, plażowanie i indywidualne zwiedzanie wyspy. Potem powrót do Cancun. Rejs trwa około 20 minut.

Osobiście Isla Mujeres mnie nie zachwyciła, ale to pewnie ze względu, na ograniczony czas na miejscu. Ponadto tłum ludzi na każdym fragmencie plaż sprawił, że niemal natychmiast zatęskniłam za pustą Isla Contoy.

Jak zorganizować wycieczkę na obie wyspy?

Najlepiej skorzystać z organizowanych wycieczek, które wykupicie w każdej turystycznej miejscowości typu: Tulum, Playa del Carmen czy Cancun. Osobiście polecam skontaktować się z Dominiką, która współpracuje z najlepszym lokalnym organizatorem. Pamiętajcie, że ze względu na dzienne limity odwiedzających ciężko jest wykupić taką wycieczkę z dnia na dzień.

Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *