Sylwester na Maderze

Madera słynie nie tylko z imponujących krajobrazów i znakomitego wina, lecz także z najpiękniejszego w całej Europie pokazu sztucznych ogni organizowanych w stolicy – mieście Funchal. Na wyspie wiecznej wiosny Nowy Rok wita się z wielkim rozmachem. Warto choć raz przekonać się o tym na własne oczy. 

Widowisko gromadzi na głównym placu tysiące ludzi z całego świata. Nie dziwi to już nikogo, bo właśnie na Maderze rok do roku pobijany jest rekord Guinnessa w największym pokazie fajerwerków na świecie! Takie widowisko można zobaczyć tylko tam i żadne pokazy na kontynencie się z nim nie równają. Podczas nocy sylwestrowej wyspa zamienia się w scenę dla jednego z najpiękniejszych przedstawień pirotechnicznych na świecie. Pokaz sztucznych ogni – jako jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych – z każdym rokiem zachwyca jeszcze bardziej. 

Ceny biletów na Maderę w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra

Nie ma co ukrywać, że koniec grudnia to najdroższy okres na Maderze. My bilety kupowaliśmy już w marcu i udało nam się złapać je w pakiecie z hotelem w dość korzystnej cenie. Mimo to ceny biletów na ten czas są i tak wyższe niż w wakacje letnie.

Zainteresowanie Nowym Rokiem na Maderze jest tak duże, że konieczne jest zwiększanie liczby połączeń lotnicznych na wyspę. Nie ma szans na “gorącego lasta” bo wszystkie oferty dostępne w biurach podróży wyprzedają się niemalże natychmiast. Dlatego jeśli chcesz spędzić Sylwestra w tym miejscu to musisz zaplanować wyjazd wcześniej.

Zamiast szampana, PONCHA

Niemożliwością jest być na Maderze i nie natknąć się na ponchę 😉 Butelki tego napoju spotkasz na każdym kroku, ale najlepsza poncha to świeża poncha. Mogę wam polecić pub Venda Velha z z najlepszą ponchą na całej Maderze (jest to moja prywatna opinia). Tradycyjna Poncha da Madeira to mocny napój alkoholowy z aguardente de cana (destylowany alkohol z trzciny cukrowej, produkowany na Maderze) miodu, cukru, sok pomarańczowego/cytrynowego. Obecnie sprzedawane są różne rodzaje ponchy, nawet poncha z truskawek i kiwi, ale nie smakują one tak fantastycznie jak oryginalna.

Dekoracje świąteczne w Funchal

W grudniu całe Funchal (i nie tylko) rozbłyskuje milionem kolorowych światełek! Są one wszędzie – na palmach, drzewach, domach czy mostach. Całe miasto nabiera świątecznego klimatu za sprawą licznych szopek ustawionych na świeżym powietrzu czy wielkich oświetlonych choinek, które można zobaczyć również od środka. Dzięki swojemu położeniu na wzgórzach, zatoka Funchal wygląda w święta pięknie i kolorowo. Zaraz przy porcie rozstawiane jest wesołe miasteczko, a obok liczne food trucki, w których można spróbować lokalnych przysmaków m.in. pieczonych kasztanów czy bolo do caco

3..2..1.. Szczęśliwego Nowego Roku!

Jednak na samą północ i pokaz sztucznych ogni warto wdrapać się na sąsiednie wzgórza, aby podziwiać od góry całą panoramę Funchal. Koniecznie należy uwzględnić korki i fakt, że większość taksówek może być zajęta. My dojechaliśmy na most między Funchal a Garajau (okolice punktu widokowego Miradouro das Neves) już przed 23:00, aby zająć dobre miejsca i wyczekiwać show. Mieliśmy rewelacyjny widok! Cały spektakl trwał ok. 8 minut i zrobił na mnie tak niesamowite wrażenie, że długo nie mogłam dojść do siebie.

Pamiętaj, że po skończonym przedstawieniu nie ma najmniejszych szans na złapanie teksówki. Zresztą cała wyspa staje w gigantycznym korku, który luzuje się dopiero przed 6 nad ranem. My kilka kilometrów, które zostały nam do hotelu przeszliśmy wzdłuż aut i w nieco ponad pół godziny byliśmy na miejscu.

*wszystkie zdjęcia przedstawiające pokaz sztucznych ogni (poza dwoma pierwszymi) pochodzą z internetu. Ja byłam za bardzo pochłonięta nagrywaniem filmu.

Życzę Wam wszystkiego dobrego na Nowy Rok 🙂

Tagged , ,

2 thoughts on “Sylwester na Maderze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *