Trasa kolejowa z Kandy do Ella należy do najpiękniejszych na świecie. Wyróżnia się bogactwem i różnorodnością krajobrazów – od gór i wodospadów po plantacje herbaty i liczne tunele. Warto wybrać się w tą podróż, aby poczuć Cejlon wszystkimi zmysłami.
Podczas planowania naszej podróży po Sri Lance wiedzieliśmy, że musi ona zawierać przejazd pociągiem po najładniejszej części Cejlonu. Nawet powtarzałam, że bez zrealizowania tego punktu nie wracam do domu. Im dłużej zagłębiałam się w temat, tym więcej pojawiało się pytań:
Gdzie kupić bilety? Czy rezerwować je online? Którą klasą pociągu jechać? A co jak nie zdążymy na pociąg, albo będzie na tyle przeładowany, że nie damy rady do niego wejść? Nigdzie nie mogłam znaleźć jednoznacznych odpowiedzi. Koniec końców zrobiliśmy to na całkowitym spontanie i wyszło najlepiej 🙂
Na wszystkie pytania, które mnie nurtowały postaram się odpowiedzieć poniżej. Mam nadzieję, że ułatwi Wam to zaplanowanie podróży, bo sama wiem, że niewiele jest informacji na ten temat.
Rozkład jazdy
My ruszaliśmy z Kandy, które jest idealnym miejscem na rozpoczęcie podróży. Wysiadaliśmy natomiast w Haputale, gdzie planowaliśmy zatrzymać się na noc. Poniższy rozkład jazdy jest z marca 2019.
Jak widać pociąg z Kandy do Ella jeździ trzy razy dziennie: 3:30, 8:47 i 11:10. Mimo że między miastami jest ok. 140km to cały przejazd trwa 8-9h. Wydawać by się mogło, że jest to katorga, ale gwarantuje, że widoki za oknami rekompensują czas spędzony w pociągu i nawet przez minutę nie pomyślałam, że mi się dłuży.
Najpopularniejszą godziną startu jest 8:47. Początkowo my też planowaliśmy pojechać o tej porze, lecz na szczęście szybko wybito nam to z głowy. Dzień wcześniej na stacji w Kandy była tak długa kolejka turystów, którzy chcieli kupić bilet na pociąg, że połowa się do niego nie zmieściła. Wiem, że część osób szybko zmieniała plany (zostawała dzień dłużej – może kolejnego dnia się uda) lub całkowicie rezygnowała z przejazdu.
Pomijam fakt, że już na początku pociąg rusza cały przeładowany turystami i w takim ścisku czeka nas ta kilkugodzinna podróż.
Ważna informacja: Pociągi odjeżdżające o 8:47 i 11:10 przyjeżdżają z Kolombo. Pociąg wyruszający o 3:30 startuje z Kandy.
My zdecydowaliśmy się wstać w środku nocy i wyjechać o 3:30. Powiem Wam, że był to strzał w dziesiątkę i każdemu będę powtarzać, że jest to najlepsza opcja. Nie krytykuję jednak innych – domyślam się, że wiele osób woli się wyspać, albo podąża za „tłumem”.
Na stacji poza nami było tylko ośmiu turystów (wszyscy Polacy 🙂 ) i lokalni mieszkańcy. Dodatkowo nie było żadnej kolejki po bilety. Jako, że pociąg startował właśnie z Kandy (nie przyjeżdżał z Kolombo) to czekał już na nas na peronie.
Mieliśmy miejsca siedzące, przy oknie a wokół nas sami lokalsi. Dopiero w miejscowości Nanu Oya (ok. 9:30 rano) cały pociąg wypełnił się turystami, do tego stopnia, że ostatnie dwie godziny siedzieliśmy jak sardynki w puszce i nie było już mowy o swobodnym chodzeniu po wagonie. Cała magia zniknęła i zamiast chłonąć lokalny klimat, otoczeni zostaliśmy białymi turystami. Co chwilę krzyki radości i muzyka z przenośnych głośników. Nie wyobrażam sobie jechać tak całą trasę z Kandy do Haputale.
Ktoś powie: „no tak, ale skoro to taka piękna trasa to po co jechać w nocy skoro nic wtedy nie widać?” Otóż na Sri Lance słońce wschodzi ok 6 rano i dopiero o tej porze pociąg wjeżdża w pola herbaciane. Nic nie tracicie, a jedynie możecie zyskać widok budzącej się natury, otoczonej delikatną mgiełką oraz niesamowitą grę świateł.
Ważna informacja: Pociąg nie jedzie przez Nuwara Eliya! Jeśli tam planujesz kolejny przystanek to musisz wysiąść w Nanu Oya.
Ceny biletów
Ceny biletów są tak śmiesznie niskie, że aż może wydawać się to nierealne. My za trasę z Kandy do Haputale (w 3 klasie) płaciliśmy 110rs (2,32zł). Trasa z Kandy do Ella kosztuje 170rs (3,59zł).
Klasy wagonów
To od nich zależy cena biletu. Wyróżnić można trzy klasy:
- 1 klasa – najdroższa – klimatyzowane wagony z miejscami siedzącymi. Nie można otwierać okien, a także jest zakaz siadania w drzwiach. Tutaj obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Tą klasą jeżdżą najczęściej wycieczki organizowane przez biura podróży. Nie ma możliwości zakupu biletów na stacji, w dniu odjazdu pociągu.
- 2 klasa – klasa średnia – najczęściej sprzedawana turystom. Nie ma możliwości zarezerwowania miejsc wcześniej.
- 3 klasa – najtańsza, najuboższa, zatłoczona. Popularna wśród mieszkańców. Nie ma możliwości zarezerwowania miejsc wcześniej. Twarde siedzenia.
Nie bójcie się trzeciej klasy. Tylko w niej będziecie mieć styczność z lokalsami i przeżyjecie naprawdę niesamowitą przygodę. Za nic nie zamieniłabym tej klasy na żadną inną. Dodatkowo bilety do tej klasy są dostępne (ZAWSZE) na chwilę przed odjazdem.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Prędkość pociągu przez większą część trasy nie przekracza 30-40km/h.
- Bilety za przejazd sprawdzane są dopiero po wyjściu z pociągu na peronie.
- Podczas jazdy sprzedawane są różne przekąski (owoce, orzeszki, popcorn) i napoje.
- Decydując się na podróż o 3:30 zabierz ze sobą coś ciepłego – noce bywają naprawdę chłodne.
- Na dworcu można spotkać „naganiaczy”, którzy (za dodatkową opłatą) zagwarantują Ci miejsce siedzące. Bardzo często jest to jedne wielkie kłamstwo więc nie warto nawet wdawać się w żadną dyskusję.
- Najpopularniejszym miejscem siedzącym w pociągu są jego drzwi. Uważajcie tylko na nogi podczas wymachiwania nimi na prawo i lewo – znam historię o turyście, który tak się emocjonował drogą, że nie zauważył tunelu i połamał sobie obie nogi.
- Najpiękniejsze (dla mnie) widoki były na trasie Kandy-Nanu Oya.
Zostawiam Was ze zdjęciami:
Hej, żałuje ze dopiero teraz trafiłam na Twój blog.
Bardzo fajnie sie czyta, ogląda zdjęcia i duzo znalazłam fajnych, praktycznych porad.
Przypominam sobie jaki to był cudny wyjazd 🙂
Dzięki za spora dawkę wspomnień.
Bardzo dziękuję za miłe słowa
Cze OLu, dziéki za ten wpis 🙂
Powiedz prosze, jaką klasą jechaliście? Nie można na przykład kupić biletu na tę trasę kilka dni wcześniej? Słyszałam, że mozna nawet an daną trasę kupić bilet w supełnie innym miejscu na Sri Lance.
Co sądzisz o 1wszej klasie?
Dzięki za odpowiedzi, w listopadzie planuje wyjazd 🙂
Pozdrowienia!
Cześć 🙂 ja jechałam trzecią klasą. Bilet możesz kupić jedynie przed wyjazdem – polecam 3:30 rano wtedy nie ma kolejek i mozesz w spokoju delektować się widokami 🙂 Jak byłam dzień wcześniej to nie chcieli nam sprzedać biletu.
Bilety na pierwszą klasę rezerwuje się wcześniej, ale odradzam, bo zero klimatu i nie obcujesz z lokalsami.
Dziękuję za piękny opis i inspirację. Dzięki Pani wpisowi kupiłam wczoraj bilety na Sri Lankę
Super! Bardzo się cieszę i życzę udanego pobytu
Cześć! Świetny artykuł, dzięki!
Wiecie może czy na pociąg który z Kandy rusza o 11.10 da się wsiąść w Peradeniya? Czy można tam kupić bilety? Domyślam się, że łatwiej tam o sensowne miejsce.
Pozdrawiam
Cześć,
myślę że na pewno da się wsiąść, ale może być tłoczno 🙂 Niestety, nie wiem jak z biletami, bo my wsiadaliśmy w Kandy, ale ogólnie na każdej stacji gdzie się zatrzymywaliśmy była budka z biletami
Człowiek z naszego noclegu mowil ze jest to dobra opcja. Jesteś w pociągu jedna stacje szybciej, dużo osób wysiada w Kandy, bo jest tam uniwersytet.
Ja jednak nie ryzykowałem i wybrałem pociąg o 3:30. Ten myk jest już znany i polecany na blogach, więc może nie być skuteczny.
Na dziś dzień tj 14.01.2020 pociąg o 3:30 nie ma wagonów innej klasy niż 3 🙂
Są wagony z oznaczeniem 2, ale uznają to za klasę 3, lepiej tu usiąść bo jest więcej miejsca na bagaże.
Na stacji nawalapitiya pociag ma długi, kilkudziesięcio minutowy pokój.
Hej, czy jest taka opcja, żeby o 3:30 pojechać do Nanu Oya i jeszcze tego samego dnia wrócić do Kandy przed nocą? Albo może wysiąść wcześniej np. w Nawalapitiya, gdzie tak jak napisał Damian, jest długi postój, tylko czy do tego czasu będą te wspaniałe widoki?
Hej, niestety nie wiem jak kursują pociągi powrotne 🙁
Mam tylko takie pytanie, jak tam jest z łazienkami? 😀 toalety są normalnie w pociągu czy na przystankach lepiej załatwiać swoje potrzeby ? ;>
lepiej skorzystać z toalety przed jazdą pociągiem 🙂
ale jakiekolwiek łazienki (nawet w opłakanym stanie) są? Czy na przystankach jest tyle czasu aby wyjść i znaleźć łazienkę?
Cześć, piszesz, ze najpiękniejsze widoki miałaś na odcinku Kandy-Nanu Oya – a przecież musiało być jeszcze ciemno!
chwilę po starcie, słońce zaczęło wschodzić 🙂
Do tej pory spotykałam się z opiniami, że właśnie druga część trasy (Nanu Oya – Ella) jest piękniejsza i jeśli chce się jechać pociągiem tylko dla widoków, to właśnie ten odcinek. Ale Twoje wnioski i obserwacje są mi bliższe niż z innych „przewidników”, dlatego jestem ciekawa jak byś opisała właśnie ten „końcowy” odcinek. Czy wtedy wyjeżdża się z plantacji i wjeżdża w góry?
Cześć, szczerze to już nie pamiętam za bardzo czy wjeżdżało się w góry 😛 to było 5 lat temu 🙂