Okolice Medellin w Kolumbii są niezwykle malownicze i z perspektywy turysty bardzo ciekawe. Mowa o kolorowym miasteczku Guatapé i potężnej formacji skalnej El Peñol, która góruje nad całym, sztucznie stworzonym, pojezierzem. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z dala od zgiełku wielkiego miasta. Kto ma ochotę dołączyć?
Miasteczko Guatapé i skałę El Peñol zostawiłyśmy sobie na sam koniec naszej podróży po Kolumbii. Było to idealne zwieńczenie całego wyjazdu i z jednej strony towarzyszyła mi ekscytacja, a z drugiej ogromny smutek, że czas wracać do domu.
Krótka historia regionu
Dawniej miasta Guatapé i El Peñol konkurowały ze sobą o prawa do skały. Śladem tego sporu są wielkie, białe litery „GU” namalowane na północnej ścianie monolitu. Miały być one docelowo częścią napisu „GUADATAPE”. Jednak mieszkańcy El Peñol, widząc próbę „wrogiego przejęcia” głazu, siłą powstrzymali sąsiadów z Guatapé przed ukończeniem ich dzieła.
Następnie na początku lat 70. XX wieku, u podnóża El Peñol wybudowano tamę, która spiętrzyła wody rzeki Nare, a dzięki pagórkowatemu ukształtowaniu terenu, stworzyła wyjątkowo malowniczy zbiornik wodny z tysiącami małych wysepek. Właśnie dla tego niesamowitego widoku turyści wspinają się na szczyt monolitu.
Viejo Peñol
Obecnie w miejscu, w którym kiedyś znajdowało się miasto El Peñol stoi krzyż zatopiony w wodzie. Obok powstała replika miasta ze zrekonstruowanym placem i kościołem. Są tu sklepy z pamiątkami i kilka miejsc, w których można napić się kawy lub coś przekąsić. Widać też stare fotografie przedstawiające różne etapy rozbiórki miasta i stopniowego zalewania przez wodę. Viejo Peñol to idealny punkt na krótką przerwę w drodze do kolorowego Guatapé.
Kolorowe Guatapé
Pierwsze co rzuca się w oczy po przyjeździe do Guatapé to kolory! Domy ozdobione są rysunkami, płaskorzeźbami i obrazami. Niektóre wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki, opowiadają historie i nawiązują do zwyczajów i zawodów właścicieli gospodarstw. Często obserwując ozdoby na murach jesteśmy w stanie powiedzieć czym zajmuje się dana rodzina.
Guatapé można zwiedzać pieszo przez dwie lub trzy godziny. Najlepiej zgubić się w brukowanych uliczkach i chodzić bez celu. Bliskość zbiornika Embalse del Peñol daje możliwość uprawiania sportów wodnych, a roślinność leśna otaczająca gminę pozwala na dużą popularność takich aktywności jak turystyka piesza, wspinaczka górska i jazda konna. Możecie również wykupić sobie rejs po jeziorze i zobaczyć okolicę z trochę innej perspektywy.
Skała El Peñol
Czas na gwiazdę tego wpisu, a mianowicie skałę El Peñol znaną również jako El Peñol de Guatapé czy La Piedra del Peñol. To monolit, granitowa formacja skalna, która powstała miliony lat temu w wyniku intensywnych procesów geologicznych. Wznosi się na wysokość 220 metrów a na jej szczyt prowadzi ponad 700 stopni. W latach 40. XX wieku rząd kolumbijski ogłosił ją pomnikiem narodowym. Dziesięć lat później wybudowano schody, które do teraz umożliwiają wejście na platformę widokową.
El Peñol otwarte jest codziennie od 8:00 do 18:00, a bilet wstępu kosztuje 20 zł. Koniecznie weźcie ze sobą coś do picia, bo niezależnie od kondycji, wejście na górę jest dosyć męczące. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się punkt medyczny więc w razie gorszego samopoczucia można skorzystać z pomocy. Na szczycie oprócz tarasu widokowego jest sklep, w którym możecie kupić coś do picia lub zjeść lody.
Widoki z góry rekompensują trud wspinaczki. Sztuczny zbiornik Embalse El Peñol, mnóstwo zielonych wysp z prywatnymi rezydencjami (w tym także jedna kiedyś należąca do Pablo Escobara) i okoliczne wzgórza tworzą cudowne połączenie, które na długo pozostaje w pamięci.
Dodatkową atrakcją jest możliwość wykupienia lotu helikopterem, aby podziwiać panoramę na jezioro i skałę. Taka przyjemność kosztuje 70 USD za osobę a lot trwa około 20 minut. Jeśli planujecie skorzystać z tej atrakcji to warto zrobić wcześniejszą rezerwację.
Jak dojechać z Medellin do Guatapé?
Autobusy odjeżdżają z Terminal del Norte w Medellin. Bilet do Guatapé w dwie strony kosztuje około 40 zł. Autobusy kursują dosyć często, a przejazd trwa dwie godziny. My miałyśmy prywatnego kierowcę, dzięki czemu dojazd zajął nam o połowę krócej i byłyśmy bardziej mobilne. Jeśli korzystanie z usług Studio Wypraw to nie musicie martwić się o transport.
Czy w Guatapé jest bezpiecznie?
W trakcie naszego wyjazdu nie miałyśmy żadnych niekomfortowych, nieprzyjemnych ani tym bardziej niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście zawsze miałyśmy na uwadze swoje bezpieczeństwo. Nie chodziłyśmy po podejrzanych uliczkach nocą, korzystaliśmy tylko i wyłącznie z Ubera, nie odwiedzałyśmy miejsc, które uznawane są za niebezpieczne i pilnowałyśmy swoich rzeczy.
Trzymanie się podstawowych zasad bezpieczeństwa w każdej sytuacji powinno sprawić, że podróż będzie przyjemna, komfortowa i z dala od wszelkich niebezpieczeństw. Więcej na temat bezpieczeństwa w Kolumbii pisałam tutaj.
*materiał powstał w ramach współpracy z biurem @studiowypraw
1 thought on “Guatapé i skała El Peñol”