Brazylia jest największym krajem w Ameryce Południowej i piątym pod względem wielkości na świecie. Słynie nie tylko z samby i karnawału, ale także z niezwykłych cudów natury i bogatej przyrody. To kraj słońca, kolorów i radosnych ludzi. Dodajmy do tego kolonialne miasteczka i piękne plaże z turkusową wodą. Czy może być lepszy przepis na idealne wakacje?
Kiedy lecieć do Brazylii (Salvador)?
Większa część Brazylii leży w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Południowe regiony, położone w okolicy zwrotnika Koziorożca, należą do klimatu zwrotnikowego. Na klimat ma także wpływ działanie Oceanu Atlantyckiego oraz wyżynne ukształtowanie powierzchni.
Na wakacje do Brazylii można pojechać w różnych terminach. Najcieplej jest w trakcie polskiej zimy: od listopada do marca. Wtedy jednak występuje też najwyższa wilgotność powietrza. Zima stanowi dobry moment na wyjazd dla tych, którzy chcą oderwać się od szarości i zaznać słońca na rajskich plażach, zwłaszcza jeśli mówimy o urlopie w stanie Bahia.
Jak dostać się do Brazylii (Salvador)?
Do Salvadoru możecie dostać się bezpośrednio z Polski lotem czarterowym z Biura Podróży ITAKA. Lot odbywa się Dreamlinerem i obsługiwany jest przez PLL LOT. Przelot trwa około 11-12h. Loty odbywają się od końca października do końca marca. Rejsy ITAKI do Brazylii, to jedyne czarterowe bezpośrednie rejsy z Europy do Salvadoru.
Warunki wjazdowe
Nie ma wymogu posiadania wiz, o ile pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni. Obowiązkowy jest natomiast paszport (także dla dziecka) ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.
Waluta w Brazylii
W Brazylii walutą są reale brazylijskie (czyt.: rejały). Jeden real dzieli się na 100 centavos.
1 USD = ok. 5,10 R$
Akceptowane są dolary amerykańskie wydane po 2009 r. Gotówkę można wymieniać w punktach wymiany walut. Na lotnisku kurs jest mało korzystny, dlatego najlepiej jest wymieniać gotówkę w Salvadorze lub innym większym mieście.
Internet
Praktycznie w każdym hotelu działa darmowe WiFi. Jeśli natomiast tak jak ja potrzebujecie stałego dostępu do Internetu, to warto zakupić kartę SIM. Najpopularniejsze sieci komórkowe w Brazylii to: Claro, TIM, vivo. I o ile sam zakup karty nie jest niczym skomplikowanym (ja swoją kupiłam w sklepie spożywczym w Salvadorze), to jej rejestracja już tak. Na instrukcji dołączanej do każdej karty SIM znajduje się numer, pod który trzeba zadzwonić. Będziecie potrzebować także numer CPF, bez którego nie zarejestrujecie karty i nie wybierzecie planu taryfowego.
Czym jest numer CPF? To indywidualny numer przyznawany każdemu Brazylijczykowi w celach podatkowych. Przydaje się on w wielu codziennych sytuacjach: zakładanie konta w banku, zakup mieszkania czy samochodu, wypożyczenie auta, a także – rejestracja karty SIM. Co możemy zrobić jeśli nie posiadamy (a nie posiadamy) tego numeru? O pomoc należy poprosić jakiegokolwiek obywatela Brazylii. Mi pomagała kontrahentka, która zarejestrowała kartę na siebie. Może to być także recepcjonista w hotelu czy obsługa w sklepie.
Wiem, że są pojedyncze punkty, w bardzo turystycznych miejscach, gdzie można zarejestrować kartę za okazaniem paszportu. Wówczas CPF nie jest wymagany. Jeśli bardzo Wam zależy na posiadaniu swojego numeru CPF to przed wylotem do Brazylii należy złożyć odpowiedni wniosek do ambasady, a po kilku dniach dostaniecie maila zwrotnego z numerem CPF.
Opcją alternatywną, coraz bardziej popularną jest aplikacja Airalo, w której możecie kupić kartę SIM online, do dowolnego kraju na świecie i po wylądowaniu od razu z niej korzystać. Jednak wydaje mi się, że jest to aplikacja dostępna jedynie na iPhony…
Elektryczność
W Brazylii występują wtyczki typu N, z dwoma oddzielnymi okrągłymi wtyczkami i wtyczką uziemiającą pośrodku. Jeśli posiadacie ładowarki dwu-bolcowe takie jak do np. komórek czy laptopów to przejściówka nie jest Wam potrzebna. Jeśli natomiast macie ładowarki z uziemieniem, najczęściej od suszarki czy żelazka to przejściówka jest niezbędna.
Język
Brazylia jako jedyny kraj w Ameryce Południowej, była portugalską kolonią, stąd też mówi się tu po portugalsku, w odróżnieniu do krajów sąsiednich. Portugalski z Brazylii różni się w znacznym stopniu od portugalskiego z Portugalii, głównie wymową, ale także zawiera słowa pochodzenia indiańskiego czy afrykańskiego. Jeśli ktoś próbuje rozmawiać z Brazylijczykami po hiszpańsku, ci często z uprzejmości upraszczają portugalską wymowę, żeby zbliżyć ją do hiszpańskiej. Zatem jeśli ktoś posługuje się hiszpańskim, na pewno nie będzie miał problemu z komunikacją w Brazylii.
Niestety język angielski jest w Brazylii mało popularny i mało kto potrafi go nawet w stopniu komunikatywnym.
Strefa czasowa
Brazylia posiada aż cztery strefy czasowe! Jeśli chodzi o Salvador de Bahia to różnica między Polską w okresie zimowym wynosi 4 godziny, a latem – 5 godzin.
Szczepienia
Przy wjeździe do Brazylii szczepienia nie są wymagane przez przepisy prawne. Są wskazane u większości osób, gdyż zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi, które zagrażają podróżnym w poszczególnych krajach. MSZ zaleca zaszczepić się na: tężec, błonica i krztusiec, WZW A, WZW B, dur brzuszny, cholerę, wściekliznę, grypę. Warto też zaopatrzyć się w środki przeciw komarom z DEET 50%.
Lekarzem nie jestem. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Ubezpieczenie
Przed przyjazdem obowiązkowo należy wykupić dobrą polisę ubezpieczeniową (koszty leczenia, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu) oraz mieć przy sobie numery alarmowe. Decydując się na wakacje z Biurem Podróży ITAKA warto rozszerzyć podstawowy pakiet ubezpieczeniowy.
Bezpieczeństwo
Z reguły pierwsze pytanie jakie nasuwa się na myśl o Brazylii to: „czy tam jest bezpiecznie?”. Często mamy błędne wyobrażenie, zresztą nie tylko o Brazylii, ale również o innych krajach Ameryki Południowej, które przeważnie jest niezgodne z tym co zastajemy na miejscu. Należy mieć na uwadze, że większość notowanych tam przestępstw dotyczy faveli, a nie turystów. O ile zachowują oni podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek.
My turyści z Europy jesteśmy łatwo rozpoznawalni na ulicy, gdyż różnimy się wyglądem i karnacją. Możemy być zaczepiani przez miejscowych i namawiani do zakupu ulicznych pamiątek, ale nie wiąże się to z atakami. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani wystarczy grzecznie odmówić. Kieszonkowcy występują natomiast wszędzie więc niezależnie od tego czy jesteśmy w Brazylii czy w innym kraju, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Nosić przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy
- Przebywając w bardzo zatłoczonych miejscach, nie nosić pieniędzy ani cennych rzeczy w kieszeniach, nie zabierać biżuterii ani zegarka.
- Zapytać w recepcji w hotelu, gdzie jest bezpiecznie, a które miejsca lepiej omijać
- Po zapadnięciu zmroku poruszać się taksówką
- Używać bankomatów znajdujących się w bankach, sklepach, aptekach
- Ubierać się jak tubylcy, unikać wyszukanych strojów, wyglądających na drogie
- Zachowywać się zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i ufać przeczuciom
Czego kategorycznie nie wolno robić:
- Nie popadać w paranoję
- Nie upijać się publicznie ani nie zażywać narkotyków – w drugim przypadku jest to zabronione i można popaść w konflikt z prawem, a także narazić się na zaczepki ze strony handlarzy narkotyków
- Nie stawiać oporu w przypadku napaści z użyciem noża czy broni palnej
- Nie zostawiać swoich rzeczy bez opieki w publicznych miejscach
- W przypadku nagabywania przez żebraków albo dzieci, wystarczy krótkie „nie”, nie dawać pieniędzy, nie utrzymywać kontaktu wzrokowego
- Nie zapuszczać się w ciemne i odludne zakamarki po zmroku, to samo dotyczy plaży
- Nie odwiedzać na własną rękę faveli
Gdzie spać w Brazylii (Salvador)?
Podczas mojego pobytu w Salvadorze wizytowałam poniższe hotele oraz pousady z oferty ITAKI.
Pousadas – tradycyjne obiekty noclegowe, których główną cechą jest zachowanie wszelkich nawiązań do portugalskiej kultury. Od zwykłego hotelu różni się przede wszystkim wielkością, zakresem oferowanych usług i znacznie bardziej przytulną i kameralną atmosferą. Obsługa jest często bardziej osobista i nieformalna, czyli innymi słowy – rodzinna.
Odwiedziłam między innymi:
Vila Galé Marés
Vila Galé Salvador
Grand Palladium Imbassaí Resort & Spa
Catussaba Resort
Pousada Porto da Lua
Pousada Eco Atlântico
Vilangelim Eco-Pousada Imbassai
Pousada Capitù Imbassai
Jeśli jesteście zainteresowani rezerwacją hotelu lub macie jakieś pytania to zapraszam do kontaktu na: aleksandra.lewandowska@itaka.pl
*materiał powstał w ramach współpracy z Biurem Podróży ITAKA*
1 thought on “Brazylia (Salvador) – informacje praktyczne”