Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur

Bliźniacze wieże Petronas Twin Towers to bez wątpienia symbol nie tylko Kuala Lumpur, ale także całej Malezji. Znajdują się w każdym folderze reklamującym ten kraj, ale także stanowią tło do niektórych produkcji filmowych. Do 2004 roku były najwyższym budynkiem na świecie. Choć już dawno straciły swoją pozycję to wciąż pozostają najwyższymi wieżami bliźniaczymi.

Kuala Lumpur to obecna stolica Malezji. Nazwa miasta oznacza dosłownie “błotne ujście” i faktycznie leży ono w miejscu ujścia dwóch rzek: Gombak i Kelang – obie są brązowe i muliste. KL to miasto pełne kontrastów. Dzielnice zamieszkiwane są przez różne grupy kulturowe, a tereny przemysłowe przeplatają się z nowoczesnymi wieżowcami. W samym środku tej mieszanki dumnie wyrastają wieże Petronas Twin Towers.

Historia Petronas Twin Towers

Pomysł na budowę spektakularnego budynku, mającego być siedzibą największej w Malezji firmy naftowej Petronas i co ważniejsze, pokazującego potęgę szybko rozwijającej się Malezji, pojawił się w głowach rządzących tym krajem jeszcze w latach 70-tych. Ogłoszono nawet konkurs na najciekawszy projekt, a chętnych nie brakowało, bo na zwycięzcę czekała ogromna kwota pieniężna. Większość projektów odrzucano już na początku, gdyż nie kojarzyły się z islamem, a to był główny wymóg.

Dopiero na początku lat 90-tych argentyński architekt César Pelli, poradził sobie ze wszystkimi wymogami i przekonał rząd Malezji do swojej wizji. Powstał projekt, a budowa ruszyła w 1992 roku i trwała sześć lat. Prace zakończono w 1998 roku i do 2004 roku wieże cieszyły się tytułem najwyższego budynku na świecie. Dziś ten zaszczyt przypada Burj Khalifa w Dubaju i choć Petronas Twin Towers już dawno straciły swoją pozycję to wciąż pozostają najwyższymi wieżami bliźniaczymi.

Mają 452 metry wysokości, a cała elewacja wykonana jest ze szkła i stali. Wieże zbudowano na miejscu dawnego hipodromu. Twarda skała jest w tym miejscu osadzona bardzo głęboko, przez co budynek posiada prawdopodobnie najgłębsze fundamenty na świecie, sięgające na około 150 metrów w głąb ziemi i wymagające ogromnych ilości betonu.

Nietypowym posunięciem było wynajęcie dwóch różnych firm do budowy obu wież. Pierwszą wieżę budowała japońska korporacja Hazam Corporations, a drugą firma Samsung Constructions. Budowa niemal została wstrzymana gdy okazało się, że jeden z budynków będzie odchylony od pionu o 25 mm. Jednak firma za niego odpowiedzialna szybko uporała się z problemem.

Zamysłem budowniczych było stworzenie olbrzymiego biurowca. I tak też się stało. Pierwsza z brzegu wieża, nazywana Tower One to siedziba firmy zajmującej się handlem ropą – Petronas. Druga, o nazwie jak się już pewnie zorientowaliście, Tower Two mieści siedziby wielu światowych gigantów. Najbardziej znane to: Boeing, IBM czy Microsoft.

Atrakcje Petronas Twin Towers

Aby zwiedzić centrum malezyjskiego biznesu oraz wszystko to co położone jest dookoła, potrzeba co najmniej kilku godzin.

Sky Bridge

Na 41 i 42 piętrze znajduje się przeszklone przejście między budynkami. Dzięki temu nie trzeba schodzić aż na poziom ulicy, by przejść z jednej wieży do drugiej. Taras widokowy na moście łączącym wieże to Sky Bridge i otwarty jest dla turystów od 8:00 do 16:30. Co 10 minut wpuszczane są grupy po około 20 osób. Wjazd trwa 45 sekund, a na górze spędza się 15 minut. 

Jeśli decydujecie się na tę atrakcję to zakupcie bilety przez internet, co najmniej tydzień przed planowaną wizytą. W kasie Petronas Towers ilość biletów jest mocno ograniczona. Cena za osobę dorosłą wynosi 84RM (ok. 82zł), dzieci do lat 12 – 32RM, a maluchy do lat trzech – bezpłatnie. 

My zrezygnowaliśmy z tej atrakcji. Po pierwsze cena nie zachęcała nas do wjazdu, a po drugie woleliśmy znaleźć punkt widokowy, z którego widać panoramę miasta z wieżami w tle. Stojąc na tarasie widokowym Sky Bridge widzielibyśmy Kuala Lumpur, ale bez jego najważniejszej części. Zresztą za równowartość biletu wstępu macie np. nocleg w apartamentowcu, z basenem typu infinity na dachu. Więcej informacji na temat naszego zakwaterowania znajdziesz tutaj.

Suria KLCC

Pomiędzy wieżami Petronas, na parterze mieści się centrum handlowe Suria KLCC. To jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc w mieście. Dominujące marki to: Dior, Kenzo, Louis Vuitton, Prada i inne tego pokroju. “Spacer” po galerii był przyjemny nie ze względu na szaleństwo zakupowe (wyczyszczenie karty kredytowej do zera jakoś do mnie nie przemawia), lecz dzięki klimatyzacji, która nas schłodziła i była miłą odskocznią od upałów panujących na zewnątrz.

Petrosains

To interaktywne muzeum stworzone przez firmę Petronas, tłumaczące pochodzenie, sposób wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Dla zwiedzających przygotowane są hologramy, ekrany dotykowe z grami czy krótkie eksperymenty chemiczne i fizyczne.

Muzeum znajduje się na czwartym piętrze centrum handlowego Suria KLCC, a bilet wstępu kosztuje: 25RM – dla osoby dorosłej oraz od 15-20RM dla dzieci (w zależności od wieku).

Aquaria KLCC

Akwarium Aquaria KLCC przylega do centrum handlowego. Żyje w nim 250 gatunków zwierząt morskich. Największą atrakcją jest szklany tunel z rekinami pływającymi nad głowami zwiedzających. Za dodatkową opłatą można nawet z nimi nurkować w basenie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 53RM, dzieci do lat 12 – 42RM (przypominam, że przelicznik praktycznie 1:1).

KLCC Park

Południowo-wschodnie wyjście centrum handlowego Suria KLCC jest skierowane w stronę parku KLCC Park. Malezyjczycy uwielbiają urządzać tu weekendowe pikniki lub uprawiać jogging. W centralnej części znajduje się sporej wielkości basen z małym wodospadem, idealny do ochłodzenia w gorący dzień. Z mostku w parku można zrobić najlepsze zdjęcie wież, ujmujące całą ich sylwetkę. 

Przy głównym wyjściu z Suria KLCC prowadzącym do parku codziennie wieczorem odbywa się widowisko typu “światło i dźwięk” (od 19:00 co 30 minut). Grane są dwa utwory, do których “tańczą” fontanny. Cały spektakl jest bezpłatny.

Tagged , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *