Jaskinie Batu Caves pod Kuala Lumpur

W okolicach Kuala Lumpur skupia się wiele atrakcji. Jedną z nich są wapienne jaskinie Batu Caves uznawane za najważniejsze miejsce kultu religijnego dla hinduistów w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. Miejsce to stanowi ważne centrum pielgrzymek dla wiernych, zwłaszcza podczas corocznego święta Thaipusam.

Do Batu Caves postanowiliśmy przyjechać jak najwcześniej rano, aby uniknąć tłumu turystów. Przez towarzyszący nam jet lag obudziliśmy się już o piątej nad ranem i uznaliśmy, że nie ma na co czekać. Przyszykowaliśmy się do wyjścia, zamówiliśmy graba i godzinę później staliśmy przed wejściem na teren kompleksu. Byliśmy pierwszymi turystami i jedynymi białymi w okolicy. Trudno się dziwić. Batu Caves otwarte jest codziennie od 6:00 rano, a my dojechaliśmy na miejsce o 6:01. Cóż za wyczucie czasu…

Jak dostać się do Batu Caves?

Batu Caves znajdują się 13 km na północ od Kuala Lumpur. My przez cały pobyt korzystaliśmy jedynie z azjatyckiego ubera, czyli aplikacji Grab. Przejazd prosto spod naszego hotelu (więcej informacji znajdziesz tutaj) do kompleksu jaskiń kosztował nas niecałe 18 zł.

Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest pociąg miejski KTM, który swoją trasę do Batu Caves rozpoczyna z Dworca Centralnego KL (KL Central). Przystanek docelowy o takiej samej nazwie, co jaskinie znajduje się bezpośrednio przy wejściu na teren kompleksu. Pierwszy pociąg wyrusza z KL o 7 rano, a kolejne są cyklicznie co 20 minut. Linia kolejowa ma kolor czerwony i nazywa się Rapid KL. Cena biletu w jedną stronę to ok. 2-3 zł.

Ciekawostka: W pociągach KTM środkowe wagony oznaczone są na różowo. To specjalne wagony przeznaczone wyłącznie dla kobiet i dzieci. Przypadkowi pasażerowie płci męskiej są wypraszani przez ochronę. Również na peronach oznaczone są specjalne strefy tylko dla kobiet.

Zwiedzanie Batu Caves

Cały kompleks podzielony jest na cztery części – jedną zewnętrzną i trzy wewnętrzne, będące kolejnymi jaskiniami. Wejście do świątyń znajdujących się poza jaskiniami jest bezpłatne, podobnie jak wizyta w głównej Jaskini Katedralnej. Do pozostałych dwóch: Jaskini Ciemnej i Jaskini Ramajany wejdziemy po uiszczeniu opłaty (odpowiednio: 35RM i 5RM). My zdecydowaliśmy się zobaczyć tylko część bezpłatną.

Złoty posąg i kolorowe schody

Przy wejściu do świątyni wznosi się imponujący, 42-metrowy posiąg Murugana – patrona jaskiń Batu. To drugi pod względem wysokości posąg hinduisyczny na świecie. Do jego budowy zużyto 250 ton stali i 300 litrów złotej farby, a proces nadzorowało 15 rzeźbiarzy z Indii. Murugan według wierzeń hinduistycznych to bóg wojny, dowodzący armią niebiańskich wojowników. Jego kult jest popularny zwłaszcza w południowych Indiach.

Nie sposób nie zauważyć kolorowych schodów znajdujących się u stóp posągu Murugana. 272 stopnie prowadzą prosto do głównej jaskini zwanej Jaskinią Katedralną. Jednak nie od zawsze schody wyglądały tak tęczowo jak teraz. W sierpniu 2018 roku, czyli całkiem niedawno zostały przemalowane (wcześniej były szare). Kto je przemalował? Tego nikt nie wie. Nie zostało to z nikim skonsultowane, a w malezyjskich mediach pojawiła się wówczas opinia, że Batu Caves może przez to stracić status obiektu UNESCO.

Porównując zdjęcia sprzed kilku lat uważam, że kolory dodały temu miejscu charakteru i na pewno przyczyniły się do popularności jaskiń Batu. Nie potrafię sobie jednak wyobrazić jak ktoś mógł pomalować tyle schodów i nie zostać przy tym zauważonym…

W każdym przewodniku czytam, że wchodząc na górę trzeba uważać na siedzące małpy, które uwielbiają zaczepiać turystów i kraść im nie tylko jedzenie, ale również aparaty czy telefony. My nie widzieliśmy ani jednej – może to kwestia wczesnej pory zwiedzania. 

Jaskinia Katedralna (Świątynna)

Po wejściu do Jaskini Katedralnej ukazuje nam się wapienny dach ze zwisającymi, olbrzymimi stalaktytami, żebrami krasowymi, a gdzie nie gdzie widać latające nietoperze. Poza nami w jaskini znajdują się jedynie hindusi, którzy są w trakcie swojego obrzędu/modlitwy. W powietrzu czuć zapach kadzideł i palonych darów, a dźwięki bębnów i nawoływań sprawiają, że stoimy jak zahipontyzowani. 

Jaskinia Katedralna to tak naprawdę dwie połączone pieczary, z których każda jest oddzielnym miejscem kultu. Po wspięciu się po kolorowych schodach, trafimy do pierwszej z nich, w której w 1890 roku stał pierwszy posąg Murugana. Druga jaskinia, połączona z pierwszą kolejną partią schodów, poświęcona jest żonie Murugana – Valli Devanai.

Te dwie jaskinie robią zdecydowanie największe wrażenie z całego kompleksu. Spędziliśmy w nich naprawdę sporo czasu i kiedy wracaliśmy schodami na sam dół, cały teren zaczął wypełniać się licznymi turystami.

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna znajduje się nieco poniżej Jaskini Katedralnej. Wejście do niej możliwe jest wyłącznie pod opieką przewodnika, niezbędne są też latarki. W grocie żyją endemiczne gatunki insektów i mięczaków, a także dwa gatunki nietoperzy i węże jaskiniowe. Przejście zajmuje ok. 45 minut, a bilet wstępu kosztuje 35RM. Wewnątrz jaskini nie można robić zdjęć.

Jaskinia Ramajana

Jaskinia Ramajana położona jest w niewielkim oddaleniu od głównej części kompleksu Batu. Przy schodach musicie skręcić na zachód i minąć dwie inne świątynie. Wszystko jest dobrze oznaczona i nie powinniście mieć żadnych problemów z trafieniem do niej. Bilet wstępu kosztuje 5RM. My zrezygnowaliśmy z tej atrakcji ze względu na wiele nieprzychylnych opinii i informacji, że to zdecydowanie najsłabsza i najbardziej kiczowata jaskinia z całego kompleksu Batu Caves.

Wewnątrz można podziwiać setki posągów przedstawiających najważniejsze sceny ze sławnego eposu, opowiadającego o wojnie bogów i ludzi.

Święto Thaipusam

Co roku, mniej więcej na przełomie stycznia i lutego odbywa się święto Thaipusam. Do jaskiń Batu pielgrzymują wówczas miliony wiernych z całej Azji Południowo-Wschodniej, pragnących podziękować za otrzymane łaski. Wierni maszerują boso z Kuala Lumpur, trzymając na głowie dzban z mlekiem, który ofiarują bogom w głównej świątyni. Podczas święta rozwinęła się również kultura “kavadi” polegająca na samookaleczaniu ciała, poprzez przebijanie metalowym prętem języka i policzków, czy wbijanie haków w plecy.

Źródło: https://mustseeplaces.eu/thaipusam-festival-batu-caves/

Źródło:https://zafigo.com/stories/zafigo-stories/experiencing-thaipusam-batu-caves/

Źródło: https://rojakdaily.com/lifestyle/article/6286/i-feel-no-pain-the-significance-of-bearing-the-kavadi-during-thaipusam 

Informacje praktyczne:

  1. Jaskinie Batu otwarte są codziennie od 6:00 do 21:00.
  2. Wstęp na większą część kompleksu jest bezpłatny.
  3. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Przed wejściem na schody można wypożyczyć sarong.
  4. Dodatkowo płatne są: Jaskinia Ciemna i Jaskinia Ramajana.
  5. Dojazd do jaskiń z centrum Kuala Lumpur jest prosty i tani. Decydując się na pociąg należy wsiąść na stacji KL Central, a wysiąść na stacji Batu Caves (linia czerwona).

Tagged , , ,

2 thoughts on “Jaskinie Batu Caves pod Kuala Lumpur

  1. Tamtejsze małpy mogą być agresywne i pogryźć. Podczas naszej zeszłorocznej wizyty w Jaskiniach Batu moja koleżanka została zaatakowana przez jedną z tych małp, która próbowała wyrwać jej torbę z pamiątkami. Małpa ukradła jej magnez na lodówkę, który ostatecznie udało się odzyskać, ale już w dwóch kawałkach. Także polecam uważać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *